!!! Od r. 2021 se už daň z nabytí nemovitých věcí neplatí, daňové přiznání se nepodává!
Při poslední povinnosti (2020) byl plátcem daně z nabytí nemovitostí kupující. Pokud nemovitost pořídili manželé do společného jmění manželů, pak daňové přiznání k dani z nabytí nemovitosti podává jen jeden z manželů. V přiznání se označí jako společný zmocněnec nebo společný zástupce a uvedou se jen údaje k druhému manželovi.
V případě, že nemovitost koupilo více spoluvlastníků, pak každý spoluvlastník vyplňuje vlastní daňové přiznání pro výši svého podílu a cenu odpovídající takovému podílu.
Sazba z daně z nabytí nemovitých věcí byla při poslední povinnosti platby této daně (2020) stanovena ve výši 4 % ze základu daně. Základem daně je nabývací hodnota. Nabývací hodnou je kupní cena z kupní smlouvy (sjednaná cena), cena zjištěná znalcem nebo srovnávací daňová hodnota (směrná hodnota). Směrnou hodnotu určuje finanční úřad podle typu, polohy a charakteru nemovitosti. Nejčastěji se uvádí cena sjednaná v kupní smlouvě.
U spoluvlastníků: vlastník podílu je povinen zaplatit 4% daň ze svého podílu.
Pokud je vypočtená daň nižší než 200,- Kč, pak se nepředepíše a daň z nabytí nemovitostí se tudíž neplatí.
Kupující je povinen podat daňové přiznání k dani z nabytí nemovitosti nejpozději do konce třetího kalendářního měsíce následujícího po měsíci, v němž byl zapsán převod vlastnického práva nebo vznik vlastnického práva do katastru nemovitostí. Stejná lhůta platí i pro nemovitosti, které nejsou evidovány v katastru nemovitostí. Daň z nabytí nemovitostí se platí ve formě zálohy na daň, která je splatná v poslední den výše uvedené lhůty.
Přiznání k dani z nabytí nemovitostí se podává finančnímu úřadu, v jehož obvodu se nemovitost nachází. Podání můžete provést osobně na podatelně finančního úřadu, písemně poštou nebo elektronicky on-line.
Vzor a tiskopisový formulář pro dan z nabytí nemovitosti ke stažení zde
Formulář přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí sloužil v Česku do roku 2020 k podání daňového přiznání při nabytí vlastnictví nemovitosti, a to převodem či přechodem (např. koupí, darováním, dědictvím). Tato daň byla plátci povinni zaplatit ve výši 4 % z kupní ceny nebo hodnoty nemovitosti, podle toho, která byla vyšší.
Daň z nabytí nemovitých věcí byla v ČR zrušena zákonem v roce 2020. Od té doby tedy kupující nemají povinnost tuto daň platit. Před zrušením byla tato daň typická pro převody vlastnických práv k nemovitostem, zejména u kupních smluv.
Před zrušením podával přiznání plátce, tedy kupující, který měl povinnost uhradit daň do tří měsíců od zápisu nemovitosti do katastru nemovitostí. Přiznání obsahovalo údaje o nemovitosti, její ceně a výpočet výše daně.
Po zrušení této daně v roce 2020 je tedy formulář pro přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí již neplatný a nepoužívá se.
Zákonem zůstala zachována daň z příjmů při prodeji nemovitosti, která se řídí jinými pravidly (zohledňuje například dobu vlastnictví nemovitosti).
!!! Od r. 2021 se už daň z nabytí nemovitých věcí neplatí, daňové přiznání se nepodává!
-------------------
Tematická specifikace obsahu stránky: přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí, vyplnění přiznání k dani z nabytí nemovitostí, kdo platí daň z nabytí nemovitostí, splatnost daně z nabytí nemovitosti, daň z nabytí nemovitosti vzor.